Гемангіоми виникають у результаті аномалій розвитку кровоносних судин. Причини їхньої появи не повністю досліджені, але у формуванні пухлини можуть грати роль генетичні та екологічні фактори. Гемангіоми зазвичай починають рости протягом перших тижнів або місяців життя, а потім можуть повільно зменшуватися протягом кількох років. Втричі частіше трапляються у дівчаток.
Гемангіома являє собою доброякісну пухлину, яка складається з ендотеліальних клітин кровоносних судин. Вона може мати різні розміри та форми, починаючи від невеликих плямок і аж до великих випуклих утворень. З’являється як на шкірі, так і на внутрішніх органах.
Захворювання проявляється на шкірі випуклою плямою червоного чи фіолетового кольору. Деякі утворення можуть зростати дуже швидко протягом короткого періоду часу.
Гемангіома буває безболісною, але часто створює естетичні проблеми та психологічний дискомфорт, особливо якщо вона розташована на обличчі чи інших видимих місцях. Великі пухлини, утворені біля носа або очей, можуть впливати на функцію дихання чи зору. Окрім цього, великі або травмовані гемангіоми можуть бути схильними до кровотечі.
Методи лікування
Багато гемангіом самостійно зменшуються в розмірі та зникають упродовж перших років життя без будь-якого медичного втручання. Тому часто лікарі рекомендують просто спостерігати за ними. Втім, якщо пляма не зникла або її зростання прискорилося, необхідно перейти до терапії.
Можна виділити чотири основних способи лікування цього захворювання:
- Медикаментозна терапія. Для лікування гемангіоми можуть використовуватися деякі лікарські препарати, зокрема бета-блокатори, такі як пропранолол. Вони скорочують кровопостачання до гемангіоми та сприяють її зменшенню. Медикаментозна терапія зазвичай застосовується у випадках великих або травмованих гемангіом.
- Хірургічне втручання. Рекомендоване для видалення великих утворень або тих, що не піддаються іншим методам лікування. Після операції може знадобитися пластична хірургія для відновлення зовнішнього вигляду.
- Кріодеструкція. Метод передбачає використання рідкого азоту для впливу на патологічні тканини і підходить для видалення лише невеликих пухлин. Несе ризик утворення шрамів.
- Лазерне видалення. Лазерний промінь усуває аномальні кровоносні судини, не пошкоджуючи навколишню здорову тканину. Промінь з довжиною хвилі 595 нм імпульсного лазера на барвнику здатен повністю видалити гемангіому та не залишити при цьому рубців.
Лазерне лікування гемангіоми
На сьогодні лазерна терапія є найпрогресивнішим способом лікування гемангіоми. Суть методу полягає у тому, що в результаті запалення, спричиненого лазерним променем, деякі кровоносні судини “склеюються”. Це порушує живлення гемангіоми, зупиняє її ріст, а потім пухлина починає зменшуватися і зникає. При цьому лазерний промінь не шкодить загальному стану організму.
Завдяки лазерній терапії вдається уникнути хірургічного втручання, а також шрамів, відновлення росту пухлини та інших ускладнень. Це безпечна процедура, яка має мінімальні ризики у порівнянні з іншими методами та дає швидкі та прогнозовані результати. Зокрема, якщо лазерне лікування гемангіоми розпочати на ранніх стадіях, можна очікувати на повне усунення пухлини.
Використання лазера дозволяє спеціалісту точно контролювати здійснюваний вплив на гемангіому. Інтенсивність, глибина проникнення променя та режими роботи лазерного апарата налаштовуються індивідуально для кожного конкретного випадку, що зумовлює досягнення найкращих результатів.
Ідеальна довжина хвилі для лікування гемангіоми становить 595 нм. Саме такий параметр має апарат Vbeam – найкращий у своєму класі, визнаний дерматологами в усьому світі імпульсний лазер на барвнику. Імпульсна лазерна енергія, яку він виробляє, проходить через епідерміс та дерму і поглинається оксигемоглобіном у кровоносних судинах, не пошкоджуючи навколишні тканини.
Vbeam Candela пройшов велику кількість випробувань, у результаті яких отримав понад 20 дозволених FDA показів і активно застосовується для лікування немовлят.
Курс терапії зазвичай складає до 10 процедур з інтервалом 3–5 тижнів. Навіть при роботі на інтенсивних параметрах, апарат Vbeam безпечно впливає на гемангіоми та забезпечує мінімальний термін реабілітації, що особливо важливо при лікуванні дітей та немовлят.
Приклади лікування гемангіоми лазером Vbeam Candela
Пацієнткою в першому випадку була двомісячна дівчинка. Гемангіома з’явилася на правій стороні її обличчя через два тижні після народження та розповсюдилася на кілька зон. Через шість тижнів пухлина на верхній губі досягла критичного розміру, що зробило необхідним терапевтичне втручання.
Пацієнтка пройшла 14 процедур лікування імпульсним лазером на барвнику Vbeam Perfecta з інтервалами від чотирьох до п’яти тижнів. Сеанси проводились із внутрішньовенною седацією.
Параметри налаштування лазера: 8–9,5 Дж/см², 1,5–3 мс, 7 мм.
Курс лікування апаратом Vbeam Perfecta забезпечив зникнення гемангіоми на 100%. У пацієнтки залишився лише невеликий шрам на верхній губі. До завершення лазерного лікування правий бік носа був більш піднятий, ніж лівий, але цей дефект скоригувався зі зростанням дівчинки і наразі непомітний.
Згідно зі статистикою, у 50% випадків гемангіоми зникають майже безслідно до 7-річного віку, в 30% – до 18 років пропадають частково або залишаючи по собі шрам, у 20% – залишаються на все життя. Лазер Vbeam Candela показує чудові результати видалення гемангіоми як у новонароджених, так і у дорослих.