Лазерне видалення волосся залишається найкращим методом боротьби з небажаним волоссям, в тому числі у випадку гірсутизму. Однак через патогенез гірсутизму сама лише лазерна терапія нездатна впоратися з цією проблемою.
Термінальний ріст волосся за чоловічим типом спричинений андрогенами та відображає перетворення фолікулів пушкового волосся у фолікули термінального волосся. Проте деякі пацієнтки мають рівень андрогенів у межах нормального, що вказує на те, що їхнє волосся є особливо чутливим до андрогенної стимуляції. Іншими клінічними ознаками гіперандрогенізації є олігоменорея або аменорея, безпліддя, акне, жіноча андрогенна алопеція та справжня вірилізація з випаданням волосся за чоловічим типом. У 72-82% випадків гірсутизм спричинений синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ). У таких випадках ефективне видалення волосся потребує комплексного підходу.
Спершу гінекологу необхідно впоратися із дисбалансом, а потім можна розглянути застосування лазерного видалення волосся. Процедура буде ефективною лише тоді, коли пацієнтка приймає комбіновані оральні контрацептиви (КОК), тому що після відміни КОК у багатьох жінок спостерігаються рецидиви гірсутизму, акне і т. інш.
Клінічний випадок
Пацієнтка А, вік 20 років, перебувала на спостереженні клініки понад два роки. У віці 14 років вона помітила надмірний ріст темного жорсткого волосся на руках, грудях і обличчі (на підборідді, верхній губі, щоках та чолі). У віці 15 років у неї виникли папуло-пустульозні вугри на нижній третині обличчя. Вдома вона вдава лася до видалення волосся воском, вищіпування, застосування кремів для депіляції, використовувала пристрої для депіляції та хімічні речовини для відбілювання. Впродовж 5 років у пацієнтки спостерігалися нерегулярні місячні. Гінекологічні обстеження у віці 15 і 16 років не виявили аномальних змін її гормонального статусу. Коли їй виповнилося 19, гінеколог діагностував СПКЯ. Спершу А призначили контрацептиви (дроспіренон + естроген +і 10 мг ципротерону ацетату ). Це не мало бажаного ефекту, тому А призначили контрацептиви з прогестогенами, естрогенами та 10 мг ципротерону ацетату; це призначення дало позитивні результати.
За 18 місяців до призначення КОК пацієнтка пройшла курс лазерного видалення волосся на обличчі та руках, проте за цей час не сталося істотних позитивних змін. Для видалення волосся застосовувалася система GentleMax Pro (в-ва Candela Corporation, США), інтервали між сеансами 5-6 тижнів. Після 5-6 тижнів прийому КОК почалися позитивні зміни, а за рік вони набули сталого характеру, також зникли вугри.
Дискусія
Ми отримали позитивні результати лікування надмірного росту волосся, спричиненого СПКЯ. Перші ознаки пригнічення росту волосся спостерігалися через 6 місяців після призначення КОК (дроспіренон + естроген + і 10 мг ципротерону ацетату). Істотні зміни спостерігалися через 3 місяці після заміни цієї терапії на інший КОК (прогестогени + естрогени плюс 10 мг ципротерону ацетату).
Такий результат терапії збігається з оприлюдненими дослідженнями, які продемонстрували високу ефективність оральних контрацептивів щодо пригнічення вироблення шкірного сала внаслідок пригнічення надмірного вироблення андрогенів яєчниками та блокуючої дії ципротерону ацетату на рецептори андрогенів у сальних залозах [1-3]. При оцінці лікування гірсутизму автор відзначив, що симпоми починають зникати за 3 місяці від початку терапії.
Результати трьох інших досліджень засвідчили, що КОК із вмістом ципротерону ацетату є ефективними для лікування андрогенозалежної дермопатії [4-6], в той час як інші дослідники вказували, що фермент 5-альфа-редуктаза у волосяних фолікулах трансформував тестостерон у активніший дигідротестостерон [7, 8]. Зростання рівня вільного тестостерону відіграє важливу роль, тому що посилює клінічні прояви гіперандрогенії. Терапія за допомогою КОК є необхідною для лікування гірсутизму у жінок. Кілька наукових публікацій зазначили, що при виборі методу лікуванні СПКЯ необхідно забезпечити вплив на всі джерела надмірного вироблення андрогенів. Також слід зважати на побічні ефекти та переносимість призначуваних препаратів, тому що висока ефективність лікування СПКЯ визначається тривалістю прийому препартів.
Висновки
Лазерне видалення волосся на тілі медикаментозної терапії забезпечує істотні позитивні зміни, оскільки запобігає росту нового волосся, чим покращує самооцінку та якість життя пацієнток.
Посилання
- Soboleva EL, Potin VV, Tarasova MA. Treatment androgen associated dermopathy. Journal of Obstetrics and Women’s Diseases 2010;59(3): 60-7.
- DiVall S, Merjaneh L. Adolescent polycystic ovary syndrome: an update. Pediatr Ann 2019;48(8): e304-e310.
- Bednarska S, Siejka A. The pathogenesis and treatment of polycystic ovary syndrome: What’s new? Adv Clin Exp Med 2017;26(2): 359-67.
- Jin P, Xie Y. Treatment strategies for women with polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol 2018;34(4): 272-7.
- Gevorkyan MA, Manukhina EI, Smirnova SO. Treatment of dermopathy in patients with polycystic ovary syndrome (clinical lecture). Meditsinskiy sovet = Medical Council 2015;(7): 28-31 (In Russian).
- Neven ACH, Laven J, Teede HJ, Boyle JA. A summary on polycystic ovary syndrome: diagnostic criteria, prevalence, clinical manifestations, and management according to the latest international guidelines. Semin Reprod Med 2018;36(1): 5-12.
- Ganie MA, Vasudevan V, Wani IA. Epidemiology, pathogenesis, genetics & management of polycystic ovary syndrome in India. Indian J Med Res 2019;150(4): 333-44.
- Ryu Y, Kim SW, Kim YY, Ku SY. Animal models for human polycystic ovary syndrome (pcos) focused on the use of indirect hormonal perturbations: a review of the literature. Int J Mol Sci 2019;20(11): 2720.
АВТОР
Леся Кірсанова , лікар
Дерматолог-косметолог, СПб, РФ. Лектор-дослідник на факультеті дерматології та венерології, координатор факультету післядипломної освіти Першого Санкт-Петербурзького медичного університету ім.Павлова та Санкт-Петербурзького інституту “Beauty Galaxy”.
e–mail: lvkirsanova@yandex.ru